Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Porównanie kosztów ogrzewania: kocioł pelletowy vs inne metody

Zbliżający się sezon grzewczy to czas, gdy właściciele nieruchomości mieszkalnych zastanawiają się, w jaki sposób ogrzewać dom. Wybór odpowiedniej metody ma znaczenie dla komfortu mieszkańców, Twojego portfela oraz dla środowiska. Jedną z bardzo popularnych opcji jest ogrzewanie przy użyciu kotłów pelletowych. W tym artykule przeprowadzimy porównanie kosztów takiego rozwiązania oraz innych metod.

Czym jest kocioł pelletowy?

Kocioł pelletowy jest urządzeniem, które wytwarza ciepło i służy zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i wody. Spalanie paliwa w takim piecu zachodzi w palniku pelletowym. Wśród jego zalet można wymienić wygodną i sprawną obsługę oraz mniejszą ilość popiołu niż w przypadku klasycznych kotłów.

Jego paliwem są pellety, czyli niewielkie granulki, które są wykonane z odpadów drzewnych (trocin, wiór). Kocioł pelletowy to bardziej ekologiczny wybór niż piec opalany gazem lub węglem. Spalanie pelletu powoduje mniejszą emisję szkodliwych substancji niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.

Porównanie kosztów ogrzewania różnymi metodami – kalkulator

Roczny koszt ogrzewania domu zależy od różnych czynników, a w tym m.in. od jego metrażu oraz standardu ocieplenia budynku. Aby móc w łatwiejszy sposób porównać poszczególne metody ogrzewania domu, można wykorzystać kalkulator opublikowany przez Polski Alarm Antysmogowy. Powstał on we współpracy z Porozumieniem Branżowym Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Po wpisaniu danych możemy uzyskać wyniki m.in. dla ogrzewania przy użyciu kotła kondensacyjnego na gaz ziemny lub pieca węglowego, który spełnia wymagania ekoprojektu, a także pieca pelletowego czy pompy ciepła gruntowej przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Warto jednak mieć na uwadze, że otrzymane wyniki to wartości szacunkowe, przyjęte dla konkretnych założeń i mogą odbiegać od realnych przypadków.

Kocioł pelletowy

Koszty ogrzewania domu przy użyciu kotła pelletowego

Aby w najprostszy sposób zaprezentować szacunkowe koszty ogrzewania rocznego za pomocą kotła palletowego, weźmiemy pod uwagę niewielki dom o powierzchni 100 m2, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina. Przy słabym ociepleniu, gdzie zużycie ciepła na średnim poziomie wynosi 170 kWh/rok/m2, roczny koszt ogrzewania będzie wynosił 9100 zł. Przy zużyciu ciepła na średnim poziomie 80 kWh/rok/m2, wyniesie 4900 zł. Dla domu o bardzo wysokim standardzie energetycznym (15 kWh/rok/m2) roczny koszt będzie wynosił 1800 zł.

Koszty ogrzewania domu przy użyciu kotła kondensacyjnego na gaz ziemny

Tutaj znów wyliczenia będą dotyczyły domu o powierzchni 100 m2. Przy zużyciu ciepła na poziomie 170 kWh/rok/m2, roczny koszt ogrzewania będzie wynosił 7400 zł. Przy zużyciu 80 kWh/rok/m2, wyniesie 4200 zł. W przypadku domu o zużyciu 15 kWh/rok/m2 roczny koszt będzie wynosił 1700 zł.

Koszty ogrzewania domu przy użyciu kotła węglowego

W tym przypadku bierzemy pod uwagę kocioł węglowy, spełniający wymagania ekoprojektu, a także dom o powierzchni 100m2. Przy zużyciu ciepła na średnim poziomie 170 kWh/rok/m2, roczny koszt ogrzewania będzie wynosił 6800 zł. Przy zużyciu ciepła na średnim poziomie 80 kWh/rok/m2, wyniesie 3600 zł. Dla domu o zużyciu 15 kWh/rok/m2 roczny koszt będzie wynosił 1400 zł.

Koszty ogrzewania domu przy użyciu pompy ciepła gruntowej

Tu bierzemy pod uwagę ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła z zastosowaniem ogrzewania podłogowego dla domu o powierzchni 100m2. Przy słabym ociepleniu i zużyciu 170 kWh/rok/m2, roczny koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła będzie wynosił 5900 zł. Przy zużyciu ciepła na średnim poziomie 80 kWh/rok/m2, wyniesie 3500 zł. Dla domu o bardzo wysokim standardzie energetycznym (15 kWh/rok/m2) roczny koszt będzie wynosił 1600 zł.

Porównanie kosztów ogrzewania: kocioł pelletowy vs inne metody

Największe oszczędności uzyskamy, decydując się na zastosowanie pompy ciepła gruntowej. W przypadku kotła pelletowego roczny koszt ogrzewania domu o wysokim standardzie jest nieznacznie wyższy od kosztu wynikającego z użycia pompy ciepła gruntowej i ogrzewania podłogowego. W przypadku domów o słabszym standardzie te wyniki są bardzo zróżnicowane.

Warto jednak mieć na uwadze, że są to szacunkowe wyliczenia, które mogą odbiegać od rzeczywistych przypadków. Kocioł pelletowy jest ekologicznym rozwiązaniem, które ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania. Jeśli szukasz sprawdzonych pieców lub pomp ciepła, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

PPUH GABRIEL TECHNIK | ul. Wejherowska 5 | 84-100, Puck | NIP: 5871122275 | telefon: 516221009; 500184007 | email: biuro@ekociolek.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl